عمویی: برنامه جامع همکاری ایران و چین، نقشه راهی برای توسعه مناسبات ایران و چین در حوزه های مختلف است

به گزارش مجله جگوار، خبرنگاران - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توافق 25 ساله ایران و چین، گفت: موضوع فعلی در حد یک تفاهم بین دو کشور است و زمینه همکاری را معرفی کرده است و به عنوان نمایندگان مجلس، مطلع هستیم که عدد و رقمی و مکانی در این سند وجود ندارد و نظارت داریم تا به منافع ملی آسیبی وارد نشود.

عمویی: برنامه جامع همکاری ایران و چین، نقشه راهی برای توسعه مناسبات ایران و چین در حوزه های مختلف است

ابوالفضل عمویی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران در خصوص برنامه جامع همکاری ایران و چین، اظهار کرد: این برنامه، نقشه راهی برای توسعه مناسبات ایران و چین در حوزه های مختلف است و بر این اساس تعهدی را ندارد و این ارزیابی حقوقی مجلس شورای اسلامی است که برنامه جامعی که بین وزرای خارجه دو کشور امضا شده است تعهد آور نیست و شامل اصل 77 قانون اساسی نمی شود.

او در ادامه افزود: مجلس به عنوان نمایندگان مردم ، بر فرایند امضا و اجرای آن نظارت خواهد کرد و ما در مجلس رویکرد توسعه ای مناسبات با کشورهای مختلف را می پسندیم و از جمله این کشورها، چین است که می تواند کمک کند به اینکه در همکاری هایمان گزینه های متفاوتی را داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شرح داد: چشم انداز همکاری بلند مدت 25 ساله می تواند فرصت جدیدی در اختیار ایران قرار دهد؛ در صورتی که قرادادی امضا شود و بار تعهدآوری برای دولت جمهوری اسلامی داشته باشد، بر اساس اصل 77 موضوع باید به مجلس ارجاع شود و مجلس نظارت خواهد کرد و برای آن رأی گیری می شود.

عمویی در انتها گفت: اما موضوع فعلی در حد یک تفاهم بین دو کشور است و زمینه همکاری را معرفی کرده است و به عنوان نمایندگان مجلس، مطلع هستیم که عدد و رقمی و مکانی در این سند وجود ندارد و نظارت داریم تا به منافع ملی آسیبی وارد نشود. ضمن حمایت از توسعه مناسبات با کشورهای مختلف، از جمله چین که یک قدرت اقتصادی و سیاسی در دنیا است، نظارتمان را بر همکاری های خارجی ایران صورت خواهیم داد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1607

به "عمویی: برنامه جامع همکاری ایران و چین، نقشه راهی برای توسعه مناسبات ایران و چین در حوزه های مختلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمویی: برنامه جامع همکاری ایران و چین، نقشه راهی برای توسعه مناسبات ایران و چین در حوزه های مختلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید