فرانسه می خواهد به لبنان یاری کند یا می خواهد دوباره فتحش کند؟!

به گزارش مجله جگوار، انگار امانوئل ماکرون فراموش نموده است که لبنان دیگر یک کشور تحت الحمایه فرانسه نیست.

فرانسه می خواهد به لبنان یاری کند یا می خواهد دوباره فتحش کند؟!

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است: رئیس جمهور فرانسه در بازدید اخیرش از شهر بیروتی که در اثر انفجار تخریب شد، در کوشش برای آرام کردن جمعیت پریشان وعده بازسازی این شهر را داده و ادعا کرد که انفجار به قلب خود فرانسه رخنه نموده است. ماکرون اظهار کرد: قلب مردم فرانسه همچنان با ضربان بیروت می تپد.

منتقدانش این اقدامات او را به عنوان یک تاخت و تاز نواستعمارگری رهبری اروپایی در کوشش برای بازیابی نفوذ بر یک سرزمین خاورمیانه ای به دردسر افتاده ضمناً پرت کردن حواس از مسائل در حال انباشت در وطنش، محکوم کردند. کاریکاتوری در فضای مجازی در حال پخش است که به او لقب ماکرون بناپارت، امپراتور ناپلئون قرن بیست و یکم را داده است.

اما حامیان ماکرون از جمله بعضی ساکنان درمانده شهر بیروت او را تنها امید خود خوانده و از بابت بازدید وی از محله های تخریب شده بیروت، جایی که رهبران لبنان از قدم زدن در آن بیم دارند و همچنین از بابت کوششش برای جوابگو کردن سیاستمداران لبنانی از بابت فساد و سوءمدیریتی که مقصر انفجار مرگبار روز سه شنبه گذشته بوده، تحسین نموده اند.

سفر ماکرون چالش محوری فرانسه را ضمناً تدارکش برای میزبانی از یک کنفرانس حامیان مالی بین المللی در امروز یکشنبه برای لبنان برملا کرد: چطور به یک کشور بحران زده، جایی که روابط مالی فرانسه عمیق است، بدون مداخله در امور داخلی آن یاری کند.

جک لانگ، یک وزیر سابق دولت فرانسه که هم اکنون رئیس انستیتوی دنیا عرب در پاریس است، اظهار کرد: ما در حال راه رفتن در لبه یک پرتگاه هستیم. ما باید که به مردم لبنان یاری نموده و از آنها حمایت و آنها را تشویق کنیم. اما همزمان ما نباید این احساس را که می خواهیم یک کشور تحت الحمایه جدید برقرار کنیم به وجود بیاوریم؛ چیزی که کاملا احمقانه است. ما باید راهکار های جدید و هوشمندانه برای یاری به لبنانی ها پیدا کنیم.

روابط فرانسه با لبنان به دست کم قرن شانزدهم برمی گردد، یعنی زمانی که پادشاهی فرانسه با حاکمان عثمانی با هدف محافظت از مسیحیان مذاکره نموده و در منطقه نفوذ به دست آورد. تا زمان حکم 1920-1946 فرانسه (که لبنان تحت الحمایه فرانسه شد)، لبنان دارای شبکه ای از مدارس و سخنرانهای فرانسوی شد که تا به امروز همراه با روابط نزدیک فرانسه با واسطه گران قدرت لبنان، از جمله بعضی از آنهایی که متهم به دامن زدن به بحران مالی و سیاسی آن هستند، بازمانده اند.

در روزهای اخیر یک طومار اینترنتی تعجب برانگیز در راستای تقاضا از فرانسه برای بازیابی حکمش بر لبنان بروز پیدا کرد؛ طوماری که در آن گفته شد، رهبران لبنان ناتوانی مطلق در تامین امنیت و مدیریت کشور نشان داده اند.

این عمدتا یک ایده پوچ به نظر می رسد. خود ماکرون به مردم ساکن بیروت در روز چهارشنبه گفت: این به عهده شما است که تاریختان را بنویسید.

همچنین بسیاری این سفر ماکرون را علاوه بر داشتن هدف نشان دادن یک حمایت بین المللی مورد احتیاج، راهی برای به دست آوردن یاری مالی برای کشوری با انبوهی بدهی می دانند. اما از نظر بسیاری نیز این سفر نوعی اعمال ریاست است. بعضی به طومار اینترنتی مذکور و به سازمان دهنده های آن به عنوان کسانی که فرانسه مادر مهربان را گرامی می دارند، حمله کردند.

کنایه های ظریف دیگری هم علیه این اعمال نفوذ فرانسه صورت گرفت. در حالی که ماکرون مشغول گشت زدن در محله های تخریب شده در اثر انفجار سه شنبه گذشته بود، وزیر بهداشت لبنان به بازدید از بیمارستانهای میدانی اعطا شده از سوی ایران و روسیه، بازیگران عظیم قدرت در منطقه پرداخت.

لیاه، یک دانشجوی مهندسی در بیروت که نخواست نام خانوادگی اش از بابت نگرانی به خاطر تبعات سیاسی فاش گردد، مطرح نمود: من مردمی را که خواستار این حکم هستند درک می کنم. آنها امیدی ندارند.

اما او شدیدا با این ایده و کسانی که ماکرون را منجی لبنان می بینند، مخالفت کرد.

او پرسید: او (ماکرون) در کشور خودش مسائل را با مردمش حل ننموده است، پس چطور به ما نصیحت می نماید؟!

در پاریس مخالفان سیاسی دولت ماکرون از چپ افراطی تا راست افراطی به این رهبر میانه روی فرانسه از بابت نواستعمارگری خزنده و کشیدن امتیازات سیاسی از لبنان در ازای یاری هشدار داده اند. جولین بایو، رئیس حزب محبوب سبزهای فرانسه مطرح نمود: همبستگی با لبنان باید بی قید و شرط باشد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1163

به "فرانسه می خواهد به لبنان یاری کند یا می خواهد دوباره فتحش کند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه می خواهد به لبنان یاری کند یا می خواهد دوباره فتحش کند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید