14 اسفند، زمان صادرات فلفل دلمه ای به روسیه

به گزارش مجله جگوار، تهران (پانا) - رئیس سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد که از روز شنبه 14 اسفند ماه سال جاری صادرات فلفل دلمه ای به کشور روسیه از سر گرفته می شود.

14 اسفند، زمان صادرات فلفل دلمه ای به روسیه

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، شاهپور علائی مقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص دلیل ممنوعیت صادرات فلفل دلمه ای به کشور روسیه گفت: در یک اقدام غیرمترقبه سازمان نظارت بر حقوق مصرف کنندگان روسیه بدون اطلاع قبلی و اعلام به وزارتخانه های جهادکشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از هشتم آذرماه سال جاری صادرات فلفل به روسیه ممنوع شد . براساس اظهار نظر این سازمان چهار نوع سم در تولید فلفل دلمه ای به مصرف رسیده که این سموم در کشور روسیه ثبت نشده است، در حالی که قبل از این و طی سال های گذشته در محصولات صادراتی به روسیه از همین سموم استفاده می شد، بنابراین اگر قرار بود محدودیت و ممنوعیتی اتفاق بیفتد باید قبل از این اعلام می شد تا این موضوع رخ ندهد.

علائی مقدم اقدامات صورت گرفته در جهت رفع ممنوعیت صادرات محصولات به کشور روسیه را برشمرد و گفت: پیگیر مکاتبات و مراوداتی با این سازمان شدیم و برای استفاده ایمن از آفتکش ها در این سازمان تفاهم نامه ای را برای اولین بار منعقد شد که بعد از عملیاتی شدن بحث به جای مانده آفتکش ها و نوع آن اجرایی می شود.

آخرین لیست سموم مجاز و استاندارد و همچنین مقدار به جای مانده سموم کشور روسیه را گرفتیم و با ابلاغ به استان ها تلاش کرده ایم که هماهنگی بین اتحادیه های تولیدکنندگان و صادرکنندگان، این موارد با تولیدکنندگان هماهنگ شود.

وی ادامه داد: طبق پروتکل های تازه در صادرات محصولات،رویکرد از حالت محصول محور به بستر محور تبدیل شده است. در این رویکرد بستر های تولید شناسه دار می شوند وتمام فرایند کاشت، داشت و برداشت محصول، انباری داری، بسته بندی، لیبل زنی تا صادرات محصولات کشاورزی تحت نظر سامانه سماک صورت می گیرد که سامانه های وزارت بهداشت نیز به آن متصل شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: از اول اسفند استفاده از این سامانه ملاک کار قرار می گیرد وی هیچ محصول تولیدی و صادراتی از جمله سبزی و صیفی و دیگر تولیدات کشاورزی بدون تاییدیه این سامانه امکان عرضه و صادرات را نخواهد داشت.

علائی مقدم درباره سفر هیئت روسی به کشورمان و بازدید از مراکز آزمایشگاهها و گلخانه های کشورمان گفت : پس از مسائل بوجود آمده در ارسال محموله های فلفل دلمه ای به کشور روسیه ، مدیران و کارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور به همراه برخی از مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی و کارشناسان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی 5 جلسه وبیناری با هیات روسی برگزار کرد. همچنین در جلسه ای با حضور معاونت باغبانی جهادکشاورزی، سازمان حفظ نباتات ایران و سرویس فدرال روسیه و مسئولان حفظ نباتات این کشور برگزار گشت مقرر شد در نخستین فرصت، گلخانه ها و بسترهای تولید محصولات کشاورزی ایران مورد بازدید طرف روسی قرار گیرد و طرف روسی در این وبینار قول داد که پس از بازدید از بسترهای تولید همه محدودیت های صادراتی ایران ناشی از تغییر شیوه نامه های سموم را از میان بردارد.

علائی مقدم ادامه داد: هیئت کارشناسی فدراسیون روسیه از سوم تا ششم اسفند ماه به ایران سفر کرد و از بسترهای تولید در استان تهران ،مازندران ،آذربایجان شرقی و اصفهان بازدید کردند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور، رفع موانع صادرات به کشور روسیه را یک دستاورد بیان نمود و گفت:این دستاورد با انجام یک کار تیمی بین وزارت جهاد کشاورزی وزارت امور خارجه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی های به عمل آمده انجام شد و ممنوعیت صادرات فلفل دلمه ای به کشور روسیه حذف شد.

وی ادامه داد: در جریان بازدید هیات روسی نمونه برداری ها انجام داد و همه موارد در خواست شده مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت بر سلامت بسترهای تولید اعلام شد. در این بازدید ام آر ال رعایت شده و این یک نوید بسیار خوبی برای رونق اقتصادی و صادرات کشورمان محسوب می شود.

علائی مقدم با اعلام اینکه محصولات کشاورزی ایران از سلامت برخوردار هستند گفت: سلامت محصولات کشاورزی در این بازدید مورد تایید قرار گرفت و از روز شنبه 14 اسفند ماه سال جاری صادرات فلفل دلمه ای به کشور روسیه از سر گرفته می شود .

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2091

به "14 اسفند، زمان صادرات فلفل دلمه ای به روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 اسفند، زمان صادرات فلفل دلمه ای به روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید