7 فیلم ترسناک جیمز وان از بدترین تا برترین

به گزارش مجله جگوار، جیمز وان بعد از مدت ها یک فیلم ترسناک نو کارگردانی نموده است و طرفداران این ژانر بار دیگر هیجان زده شده اند. جیمز وان که از مطرح ترین فیلم سازان ژانر وحشت است پیروز شده در کمتر از یک دهه و با ساخت قسمت اول فیلم های اره (Saw)، توطئه آمیز (Insidious) و احضار (Conjuring) سه فرنچایز و مجموعه فیلم ترسناک محبوب و معروف و پیروز را به سینما معرفی کند که هر کدام چند دنباله و اسپین آف به همراه خودشان آورده اند.

7 فیلم ترسناک جیمز وان از بدترین تا برترین

با این حال جیمز وان از سال 2016 که قسمت دوم احضار را ساخت تا الان سراغ کارگردانی فیلم ترسناک نرفته بود و در این مدت مشغول بلاک باسترهای پرخرجی مثل خشمگین 7 (Furious 7) و آکوامن (Aquaman) شد و خیلی از طرفدارانش گمان کردند او دیگر به عرصه فیلم های ترسناک بر نخواهد گشت.

به خاطر همین است که همه از آمدن فیلم بدخیمی (Malignant ) هیجان زده شده اند. جیمز وان بالاخره و بعد از پنج سال دوری از ژانر وحشت به ریشه های خودش برگشته و این بار یک فیلم ترسناک ارجینال ساخته که ربطی به فرنچایزها و مجموعه های دنباله دار دیگر ندارد و داستان نو خودش را روایت می نماید.

وب سایت Den of Geek به همین مناسبت 7 فیلم ترسناک جیمز وان را از بدترین تا برترین لیست نموده است که در ادامه می خوانید.

7. بدخیم (Malignant)

 • محصول: 2021
 • بازیگران: آنابل والیس، جیک ایبل، جورج یانگ، مادی مدی هسن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75%

گاهی وقت ها کمی زمان می برد تا دوباره کارمان روی غلتک بیفتد و مثل سابق شویم. به نظر می رسد جیمز وان هم بعد از مدتی فاصله گرفتن از ژانر ترسناک هنوز دستش گرم نشده.

کوشش جیمز وان برای ساخت یک ایده ارجینال و نو در دنیایی سرشار از دنباله و پیش عایدی و اسپین آف ستودنی است. او حتی دست رد به پیشنهاد کارگردانی قسمت سوم احضار یعنی احضار: شیطان مرا وادار کرد (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) زد تا این فیلم را بسازد. ولی نتیجه کار آن فیلمی نشده که همه از وان انتظار داشتیم و تعدادی از طرفدارانش را سرخورده نموده است.

کل ماجرای فیلم حول غافلگیری و برگشت نهایی داستان می گردد (که ما قرار نیست اینجا لو بدهیم). داستان درباره زنی با بازی آنابل والیس است که تجربیات عجیب و وحشتناکی را از سر می گذراند و به نظر می رسد قدرت های فراطبیعی و شیطانی دارد. غافلگیری نهایی قصه بین تماشاگران دودستگی ایجاد نموده. برخی ها جسارت وان را تحسین نموده اند و به نظر برخی دیگر انتهای بی مایه آمده که سعی دارد با القای هیجان کاذب به تماشاگران، ایرادات فیلم را بپوشاند.

چه انتها فیلم را دوست داشته باشیم چه از آن بدمان بیاید، بدخیم یک فیلم واقعا سرگرم نماینده، مجذوب نماینده و هیجان انگیز است که حقه های بصری بکری دارد و با تماشاش از وقتی که گذاشته اید پشیمان نخواهید شد.

6. توطئه آمیز: قسمت 2 (Insidious: Chapter 2)

 • محصول: 2013
 • بازیگران: پاتریک ویلسون، رز بیرن، لین شی، تای سیمپکینز
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 39%

همه ما توقع بالایی از دومین قسمت فیلم توطئه آمیز داشتیم. خیلی ها مشتاق بودند تا ببینند بعد از انتها غافلگیرنماینده قسمت اول (که تماشاگر را تشنه پاسخ و حل معما نگه می داشت) چه ماجراهایی برای خانواده لمبرت رقم خواهد خورد. در قسمت اول -خطر لو رفتن- تعیین می شد روح پلیدی کاراکتر پاتریک ویلسون را تسخیر نموده، همان روحی که از بچگی به دنبالش بوده و آزارش می داده. پس در نهایت می دیدیم پدر مهربان و آرام و بی خطر داستان در واقع به موجودی خطرناک و شرور تبدیل شده و قرار است موقعیت های خطرناک زیادی برای خانواده اش ایجاد کند و برای همین خیلی برای تماشا دنباله اش هیجان داشتیم.

وقتی قسمت دوم را دیدیم فهمیدیم که توقعمان را زیادی بالا برده بودیم چون بخش دوم توطئه آمیز ایده های نو زیادی نداشت و سعی می کرد روی موج پیروزیت قسمت اول سوار گردد و همان فرمول را ادامه دهد. البته توطئه آمیز قسمت 2 به هیچ وجه فیلم بدی نیست، فقط در مقایسه با قسمت اول پیشرفت محسوسی ننموده و در جایگاه پایین تری می ایستد.

در این قسمت سراغ هیولا و موجود پلیدی رفته اند که از موجود شیطانی قسمت اول مجذوب نمایندهیت و ترس کمتری دارد. دنیای فکری عجیب فیلم هم (که به اسم دنیا فراتر شناخته می گردد) به شکل مناسبی توسعه پیدا ننموده. همه این ها باعث شده تا طرفداران جیمز وان با تماشا قسمت دوم قدری سرخورده شوند و توی ذوقشان بخورد.

5. سکوت مطلق (Dead Silence)

 • محصول: 2007
 • بازیگران: رایان کوانتن، جودیت رابرتس، آمبر والتا، دانی والبرگ
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 21%

وقتی سکوت مطلق سال 2007 اکران شد هم در گیشه شکست بدی خورد و هم منتقدان حسابی از خجالتش در آمدند و امتیازهای پایین به آن دادند و نقدهای منفی زیادی درباره اش نوشتند. ولی مدتی بعد وقتی فیلم برای نمایش خانگی در دسترس مردم نهاده شد، طرفداران مخصوص خودش را پیدا کرد.

در این فیلم که با نویسندگی همکار همیشگی جیمز وان یعنی لی ونل ساخته شده، رایان کوانتن نقش جیمی اشن را بازی می نماید، مردی جوان که همسرش به شکل عجیب و مرموزی به دست عروسک های سخنگو کشته شده و حالا برای پیدا کردن جواب سؤال هایش به شهر محل تولدش بازمی گردد. در کنار او یک دانی والبرگ جوان را در نقش کارآگاهی مجذوب نماینده و واقعا بامزه داریم که مدام مشغول اصلاح ریشش است و در هر صحنه ای که حضور دارد فیلم را مال خودش می نماید.

زن ترسناک و شبح پلید این فیلم مری شاو است؛ زنی که با همین عروسک های سخنگو سروکار داشته و در گذشته و وقتی یکی از اجراهایش بد پیش رفت، اهالی شهر به او پشت کردند و بعدها یک بچه تحت شرایطی رازآلود کشته شد. خانواده جیمی (شخصیت اصلی فیلم) نقشی اساسی در انزوای مری شاو داشتند و حالا مری از دنیای مردگان برگشته تا انتقامش را بگیرد.

سکوت مطلق فیلم چندان پیروز و خوبی نبود، ولی قدمی مهم در زندگی کاری و حرفه ای جیمز وان به اسم کارگردان ژانر وحشت محسوب می گردد. در این فیلم او با همان مؤلفه هایی بازی نموده که بعدها امضای کارهایش شدند؛ ایجاد ترس با طراحی صدای عالی و پرش های ناگهانی. جیمز وان در طول سال های بعد از سکوت مطق در این تکنیک ها مهارتی استثنایی پیدا کرد و آن ها را با ظرافتی مثال زدنی به کار گرفت.

4. اَره (Saw)

 • محصول: 2004
 • بازیگران: کری الویس، دنی گلاور، مونیکا پاتر، مایکل امرسون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 51%

اَره فیلمی بود که نام جیمز وان را سر زبان ها انداخت و کاری کرد که همه او را به اسم کارگردان نوظهور ژانر وحشت بشناسیم. مجموعه فیلمی که خیلی زود تبدیل به محبوب ترین و پیروز ترین فرنچایز ترسناک دهه 2000 شد و زیرژانر عجیب و غیرمتعارفی به سینما اضافه نمود که در آن با نمایش شکنجه مجذوب نمایندهیت ایجاد می کردند.

ولی یادمان نرود که اولین قسمت اَره به کارگردانی جیمز وان یکی از این فیلم های شکنجه ای دم دستی نبود و بیشتر روی تعلیق و معما تکیه داشت. مردم با تماشای اولین قسمت اَره حسابی هیجان زده و غافلگیر شدند و تجربه ای که این فیلم برایمان رقم زد در قسمت های بعدی اصلا تکرار نشد.

برخلاف دنباله های فیلم و آثاری مثل مسافرخانه (Hostel) که سعی در تقلید از آن را داشتند، قسمت اول اَره سعی نمی نماید با نمایش شکنجه و آزار تماشا آدم ها، مخاطب جذب کند و هیجان کاذب به ما بدهد یا شخصیت شرور ماجرا را به اسم یک ضدقهرمان به تصویر بکشد. جیگساو در این فیلم یک قاتل زنجیره ای به سبک فیلم های فینچر بود و فکر مخاطب را درگیر می کرد. بعلاوه این اَره به نسبت بقیه قسمت ها خشونت کمتری را نشان می داد و نمی خواست با خون و خون ریزی مخاطب را اذیت کند.

بیشتر زمان فیلم صرف تعلیق و تنش کشنده ای شده که هر لحظه بیشتر و بیشتر می گردد. ما شخصیت های نگو ن بخت ماجرا را نگاه می کنیم و مدام حس عجیبی پس فکرمان هست، این حس که به زودی اتفاق دلخراش و ناراحت نماینده ای خواهد افتاد و کاری هم از دست کسی بر نمی آید. برای همین وقتی دو مرد را می بینیم که در یک دستشویی در ناکجاآباد اسیر شده اند و به آن ها گفته می گردد برای آزادی و زنده ماندن مجبورند پای خودشان را با اَره قطع نمایند، حال غریبی به ما دست می دهد.

بیشتر دقایق قسمت اول اَره در همین موقعیت و مکان می گذرد و اگر فلاش بک هایش را در نظر نگیریم، می تواند شبیه یک نمایش تیاتر به نظر برسد. نمایشی که اگر در برادوی روی صحنه می رفت کلی تحسینش می کردند و بابت جسارت مثال زدنیش جایزه می گرفت. ولی حالا یک فرنچایز با یک قسمت اول خیلی خوب و دنباله هایی فراموش شدنی و درجه پایین داریم. وان و لی ونل (نویسنده) بعد از قسمت اول از دنباله های فیلم کنار کشیدند که تصمیم منطقی و درستی هم بود.

3. توطئه آمیز (Insidious)

 • محصول: 2010
 • بازیگران: پاتریک ویلسون، رز بیرن، لین شی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 66%

آن موقع و سال 2010 وقتی توطئه آمیز اکران شد، استودیو Blumhouse جایگاه امروزش را نداشت و به اسم یکی از عظیم ترین و پیروز ترین استودیوهای سازنده فیلم ترسناک شناخته نمی شد و فیلم های ترسناک کم بودجه ساخته کارگردان های بااستعداد، مثل امروز معمول و عادی نبودند. البته فیلم توطئه آمیز به خاطر این مسائل ماندگار و تماشایی از آب در نیامد، توطئه آمیز هنوز و بعد از یک دهه تأثیرگذار است چون واقعا ترسناک ساخته شده.

تمرکز بیشتر صحنه های ترسناک فیلم روی ترس های ناگهانی است، ولی جدی جدی جواب می دهند و ما را از ترس می پرانند. پاتریک ویلسون و رز بیرن نقش زوجی جوان را بازی می نمایند که پسرشان توانایی فکری عجیبی دارد و به دنیاهای انتزاعی ترسناکی می رود. این پسر پا به دنیای کابوس واری به نام فراتر گذاشته و حالا شخصیت های شیطانی و پلید سراغ خانواده اش آمده اند.

نیمه اول فیلم با شما کاری می نماید که مدام لبه جایگاه اتان بنشینید و با هیجانی زیاد داستان را دنبال کنید. ولی نیمه دوم فیلم به یکباره تغییر لحن می دهد و با ورود شخصیت السی (لین شی) و دستیارانش تاکر (انگوس سمپون) و اسپکس (لی ونل، که فیلم نامه را هم خودش نوشته) حس وحال کمدی به خودش می گیرد.

فیلم با اینکه با بودجه ای 1.5 میلیون دلاری ساخته شده، خوش آب ورنگ و منحصربه فرد است و صحنه هایی که در دنیای فراتر به تصویر کشده شده حس وحال فیلم سکوت مطلق را دارند. بعلاوه جیمز وان و لی ونل سعی نموده اند گذشته و تاریخی برای دنیایشان بسازند و روی اسطوره شناسیش کار نموده اند و برای همین دنیای فراتر استخوان دار و با پشتوانه به نظر می رسد.

2. احضار 2 (The Conjuring 2)

 • محصول: 2016
 • بازیگران: پاتریک ویلسون، ورا فارمیگا، مدیسون ولف
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 80%

جیمز وان قسمت دوم این مجموعه فیلم ترسناک پیروز را ساخت تا تجربیات تلخ خشمگین 7 را با خودش بشورد و ببرد. وان بعد از پشت سر گذاشتن مراحل فراوری طاقت فرسا و پر از مشکل خشمگین 7، به دنیای آشنای خودش بازگشت و یک قسمت دوم ترسناک مهیج و پر از دلهره برای احضار ساخت.

در احضار 2 بار دیگر ماجراهای اد و لورین وارین (پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا) را دنبال می کنیم که این بار به لندن آمده اند تا با ارواح خبیث مبارزه نمایند و به خانواده ای که دچار مسائل وحشتناکی شده اند یاری برسانند. جیمز وان تمام دقایق فیلمش را سرگرم نماینده و پر از تعلیق در آورده که البته تازگی قسمت اول را ندارند و در جاهایی دستش را می خوانیم.

ولی نکته مهمی که قسمت دوم احضار را دوست داشتنی می نماید، انسانیت جاری در صحنه هاست. جیمز وان در کنار خلق صحنه های ترسناک و معرفی موجودات پلید مرگبار، لحظات صمیمانه و گرمی خلق نموده که واقعا به یادماندنی هستند و فیلم های احضار را در جایگاهی بالاتر از دیگر ترسناک ها قرار می دهند.

1. احضار (The Conjuring)

 • محصول: 2013
 • بازیگران: پاتریک ویلسون، ورا فارمیگا، ران لیوینگستون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86%

جیمز وان برای ساخت یک فرنچایز ترسناک سراغ برترین سوژه ممکن رفت؛ زوجی به نام اد و لورین وارن که متخصص ارواح خبیث و اجنه بودند و کارهایی جنجالی انجام می دادند و بی تعداد یادداشت از خودشان به جا گذاشته اند. یادداشت هایی درباره تسخیر آدم ها به دست ارواح پلید، خانه های جن زده و دیگر اتفاق های فراطبیعی و عجیبی که ادعا می کردند طی دهه ها فعالیتشان دیده بودند.

آن ها حتی در اتاق پشتی خانه اشان موزه ای ساخته بودند که پر بود از وسایل و اجسام عجیب وغریب و ترسناک. این زوج زندگی اشان را وقف ماجراهای ترسناک کردند و جیمز وان با احضار به ما نشان داد که چقدر دوست داشته داستان آن ها را تعریف کند.

قسمت اول احضار درباره یکی از معروف ترین پرونده های اد و لورین وارن بود؛ خانواده جن زده پرون. جیمز وان برای مجذوب نماینده تر و ترسناک تر شدن داستان فیلمش، کلی ایده و موقعیت وحشتناک به ماجرا اضافه نمود و تماشاگران را انگشت به دهان گذاشت. ماجرا از این قرار است که روحی خبیث و خطرناک سراغ راجر و کارولین آمده و با آزار و اذیت آن ها می خواهد خانه و مزرعه اشان را تماما مال خود کند. اد و لورین به خانه اشان می آیند تا اتفاق هایی عجیب و مرموز را آنالیز نمایند و بفهمند یکسری چیزها به چه علت اتفاق افتاده، مثلا بوی ناخوشایند و زننده ای که زیرزمین را پر نموده.

شیمی و رابطه ملموس و گرم بین پاتریک ویلسون و و ورا فارمیگا از نقاط قوت فیلم است که یکی از مهم ترین مضامین فرنچایز احضار را به ما نشان می دهد؛ اینکه عشق می تواند تمام پلیدی ها را نابود کند. عشق و علاقه ای که به هم دارند و اراده مستحکم و خستگی ناپذیرشان در یاری به مردم نیازمند، باعث شده تا در این فیلم ها از پس هر موجود فراطبیعی و وحشتناکی که فکرش را بکنید بر بیایند. اصلا به خاطر همین است که در قسمت های بعدی می بینیم که رابطه اشان تهدید می گردد و در آستانه فروپاشی قرار می گیرد.

نکته ای که باعث شده مردم دوباره سراغ این فیلم بیایند و قسمت های بعدیش را با علاقه و شیفتگی دنبال نمایند فقط ارواح خبیث و صحنه های ترسناک فوق العاده یا حتی عبارت بر اساس داستان واقعی نیست، پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا و رابطه قدرتمند بین این زوج چیزی است که احساسات مخاطبان را با دنیای فیلم پیوند زده. جیمز وان با قسمت اول احضار داستان عاشقانه ای را پایه گذاری کرد که در قسمـت های بعدی توسعه یافت و تماشاگرانی که فقط انتظار ترس های ناگهانی داشتند با تماشا این بخش از داستان غافلگیر شدند.

منبع: Den of Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1834

به "7 فیلم ترسناک جیمز وان از بدترین تا برترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم ترسناک جیمز وان از بدترین تا برترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید