خیز نفت برای صعود به 100 دلار

به گزارش مجله جگوار، تحلیلگران پیش بینی می نمایند قیمت نفت که در سال 2021 بیش از 50 درصد رشد کرد، سال جاری در صورت عدم رشد ظرفیت فراوری و سرمایه گذاری محدود در این بخش می تواند افزایش بیشتری پیدا نموده و به بالای 100 دلار در هر بشکه صعود کند.

خیز نفت برای صعود به 100 دلار

به گزارش ایسنا، هر چند شیوع واریانت اُمیکرون ویروس کرونا، موارد ابتلا به این بیماری را افزایش داده است، اما تحلیلگران می گویند قیمت های نفت به علت عدم تمایل بسیاری از کشور ها برای احیای محدودیت های سخت گیرانه ای که به اقتصاد جهانی در اوج شیوع کووید 19 در سال 2020 آسیب زد، پشتیبانی خواهند شد.

بهای معاملات نفت برنت روز آدینه به بیش از 86 دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به بیش از 83 دلار صعود کرد.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره گفت: با فرض این که چین با کندی چشمگیری روبرو نخواهد شد، اُمیکرون در واقع رفتنی خواهد شد و با توجه به محدود بودن توانایی اوپک پلاس برای افزایش فراوری، علتی نمی بینم که نفت برنت نتواند در سه ماهه نخست سال جاری به 100 دلار در هر بشکه صعود کند.

اوپک و متحدانش در قالب اوپک پلاس سرگرم تسهیل تدریجی محدودیت عرضه ای هستند که در زمان فروپاشی تقاضا در اوج بحران پاندمی در سال 2020 به اجرا گذاشتند.

با این حال بسیاری از فراوریکنندگان کوچک تر نمی توانند فراوریشان را افزایش دهند و سایرین نگران افزایش بیش از حد فراوری در صورت تشدید دوباره شیوع بیماری هستند.

بلومبرگ سه شنبه گذشته به نقل از محمد الرومهی، وزیر نفت عمان نوشت: ما نمی خواهیم نفت 100 دلاری را ببینیم. جهان برای چنین اتفاقی آماده نیست.

مورگان استنلی پیش بینی کرد: قیمت نفت برنت در سه ماهه سوم سال جاری به 90 دلار در هر بشکه صعود خواهد نمود. در گزارش این بانک آمده است:

با منظره تقلیل سطح ذخایر نفت خام و ظرفیت پایین مازاد فراوری تا نیمه دوم سال 2022 و سرمایه گذاری های محدود در بخش نفت و گاز، بازار حاشیه امن اندکی خواهد داشت.

در این بین، بانک استاندارد چارترد پیش بینی قیمت نفت برنت در سال 2022 را به اندازه هشت دلار افزایش داد و 75 دلار در هر بشکه ارزیابی کرد و دورنمای قیمت نفت برنت در سال 2023 را 17 دلار بالا برد و 77 دلار در هر بشکه پیش بینی کرد.

تحلیلگران جی پی مورگان انتظار دارند قیمت نفت تا سرانجام سال به 90 دلار در هر بشکه صعود می نماید. تقاضا برای نفت در برابر افزایش موارد ابتلا مصون مانده است.

جی پی مورگان انتظار دارد ظرفیت مازاد فراوری اوپک تا سرانجام سال 2022 کاهش پیدا کند و باعث افزایش نرخ پریمیوم قیمت های نفت گردد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران این بانک سرمایه گذاری آمریکایی در یادداشتی نوشتند: با فرض فراوری در سهمیه های تصویب شده ظرفیت مازاد فراوری اوپک تا سه ماهه چهارم سال 2022 به چهار درصد از کل ظرفیت فراوری می رسد که افت قابل توجهی در مقایسه با 13 درصد در سه ماهه سوم سال 2021 است.

جی پی مورگان هشدار داد کمبود سرمایه گذاری در کشور های اوپک پلاس و رشد پساکرونایی تقاضا برای نفت، ممکن است به یک بحران انرژی منتهی گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2008

به "خیز نفت برای صعود به 100 دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز نفت برای صعود به 100 دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید