همه ابزار های رایج جهان و عقود اسلامی در بورس تهران تکمیل می گردد

به گزارش مجله جگوار، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با راه اندازی ابزار فروش تعهدی، همه ابزار های رایج جهان و عقود اسلامی در بورس تهران تکمیل می گردد.

همه ابزار های رایج جهان و عقود اسلامی در بورس تهران تکمیل می گردد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران شاپور محمدی، در خصوص ابزار های استفاده شده در بورس تهران، گفت: تا به امروز همه ابزار های کلاسیک جهان در بورس اجرا شده و ابزار های عقود اسلامی نیز تقریباً تکمیل شده و با راه اندازی ابزار جدید فروش تعهدی، همه ابزار های کلاسیک و عقود اسلامی در بورس اجرا می گردد.

وی گفت: همچنین برای اینکه بازار بورس برای مردم جذابیت داشته باشد، عرضه های اولیه سهام شرکت هایی که در بورس پذیرفته می شوند، همچنان ادامه می یابد و امروز یک عرضه جدید در بورس انجام می گردد.

محمدی گفت: همچنین ابزار های اقتصادی اسلامی مانند صکوک اجاره، مرابحه، وکالت، اوراق منفعت، اجاره سهام و خرید دِین در بورس انجام می گردد و تقریبا ابزار های اقتصادی اسلامی کامل شده، ابزار های کلاسیک جهان نیز در بورس به کار گرفته می شوند.

محمدی همچنین در خصوص آینده بازار گفت: نهاد ناظر نمی تواند پیش بینی بازار را انجام دهد، چون مسئله ای است که باید تحلیلگران باید در خصوص آن صحبت نمایند،، اما برنامه این است که عمق بازار و عرضه های اولیه را افزایش دهیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با راه اندازی ابزار جدید اختیار خرید و فروش همچنین ابزار هایی مانند قرارداد آینده روی سبد سهام و نیز فروش تعهدی سهام که سال جاری راه اندازی می گردد، ابزار های نو در بازار استفاده می شوند و استفاده از ابزار های نوین اقتصادی تقریباً کامل شده است.

محمدی همچنین گفت: در خصوص نهاد های اقتصادی هم صندوق راه اندازی می گردد، سال آینده هم نهاد های اقتصادی جدید ممکن است، راه اندازی گردد و طراحی بازار برای بورس فعلاً کافی است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: یکی از سیاست های ما پایدار کردن نقدینگی در بازار سرمایه است که مهمترین مؤلفه آن فرهنگ سازی است؛ یعنی ما از مردم خواهش می کنیم که زمانی که به بازار سرمایه می آیند ممکن است یک سهمی در یک جا سود قیمتی کمتری داشته باشد، اما هنگام برگزاری مجمع عمومی، سود مجمع آن سهام نیز وجود داشته باشد، بنابراین حضور در بورس اوراق بهادار را به صورت استراتژی بلندمدت نگاه نمایند.

وی همچنین به سهامداران حقیقی توصیه کرد: پول هایی را که فعلاً احتیاج فوری ندارند به بازار بورس بیاورند؛ یعنی سعی نمایند پولی که به بازار می آورند پایدار باشد و ما از نظر مشوق ها برای حضور سرمایه گذاران در بازار بحث کاهش کارمزد معاملات بورس را درنظر گرفتیم که از یک درصد ارزش معاملات به نیم درصد کاهش یافت و این سیاست ها امیدواریم به ماندگاری نقدینگی در بازار یاری کند.

رئیس سازمان بورس بر این نکته تأکید کرد: کسانی که به مدت بیشتری سهامداری می نمایند و پایداری در بازار دارند، قطعاً سود می برند و ما برای آن ها مشوق های بیشتری مانند مشوق اقتصادیاتی و مشوق کارمزدی درنظر می گیریم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در خصوص طرح راه اندازی صندوق های قابل معامله بورسی موسوم به ای تی اف به عموم مردم، گفت: براساس پیشنهادی که در لایحه بودجه سال آینده آمده است، دولت می خواهد سهام خود در شرکت های بزرگ را در داخل یک صندوق قابل معامله بورسی بیاورد و واحد های آن را با یک تخفیف تا 30 درصد به عموم مردم عرضه کند؛ یعنی اگر این طرح تصویب گردد، سال آینده عموم مردم ایران می توانند واحد های صندوق قابل معامله بورسی را خریداری نمایند.

وی گفت: این تخفیف تا یک سقفی در نظر گرفته می گردد و بنابراین مردم با داشتن واحد های صندوق قابل معامله بورسی، اگر مشاهده کردند شاخص کل نوسان دارد، اما، چون قیمت این واحد های صندوق با تخفیف بوده است، همیشه سودآوری آن حفظ می گردد.

محمدی یکی از راه های مردمی کردن اقتصاد را فروش سهام دولتی به وسیله صندوق های قابل معامله بورسی دانست که این امر می تواند به بازار سرمایه هم عمق بدهد.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران همچنین گفت: با توجه به ارز های اولیه، خرید سهام به روش ثبت سفارش یا بوکبیلدینگ انجام می گردد، بنابراین سعی می کنیم سهام آزاد شرکت ها بیشتر گردد و بورس تهران و فرابورس پیگیر هستند که شرکت هایی که عرضه اولیه دارند، سهام آزاد آن ها بیشتر شوند تا مقدار بیشتری به متقاضیان برسد.

وی گفت: در حال حاضر وقتی یک عرضه اولیه صورت می گیرد و یک میلیون نفر متقاضی می آیند، به هر نفر 40 هزار تومان سهام می رسد، در حالی که اگر سهام آزاد شناور بیشتر باشد، رقمی که به هر متقاضی می رسد بیشتر خواهد بود و برای آن ها به صرفه تر خواهد شد.

محمدی همچنین در خصوص اینکه بعضی کارشناسان می گویند اقتصاد در رکود به سر می برد، اما بورس مرتب رکوردشکنی می نماید، گفت: یکی از دلایل رشد بازار، ورود حجم قابل توجهی از نقدینگی به بورس است، وقتی حجم نقدینگی بالا رفت، مردم تصمیم می گیرند که به کدام بازار مراجعه نمایند، اما وظیفه ما و لطفی که رسانه ها به بازار بورس دارند، این است که زمینه ای فراهم کنیم تا مردم آگاهانه انتخاب نمایند و سهم هایی خریداری نمایند که دارای سودآوری باشد.

محمدی گفت: همه باید کوشش کنیم که ورود مردم به بازار همراه با پایداری و در درازمدت باشد، زیرا بازار سرمایه در بلندمدت بازاری امن و جایگاهی مناسب برای سرمایه گذاری است.

به گفته این استاد اقتصاد، مردم وقتی به بازار سرمایه مراجعه می نمایند، نباید بن سودآوری یک سهم توجه داشته باشند، بلکه به پایداری حضور در بازار و سود قیمتی سهم و سود سالانه که در مجمع شرکت ها نیز تعلق می گیرد، توجه داشته باشند.

وی گفت: ما هم وظیفه داریم بازار را متنوع کنیم و ابزار های متنوعی در بازار اجرا کنیم، اما به مردم توصیه می کنیم، در گام اول در صندوق های سرمایه گذاری شرکت نمایند، همچنین آموزش ببینند، به شایعات توجه ننمایند و کسانی که با فضای مجازی می خواهند مردم را اغوا نمایند، به آن ها توجه نداشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 826

به "همه ابزار های رایج جهان و عقود اسلامی در بورس تهران تکمیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه ابزار های رایج جهان و عقود اسلامی در بورس تهران تکمیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید